1、本网站免费注册后即可以下载,点击开通VIP会员可无限免费下载!
2、资料一般为word或PPT文档。建议使用IE9以上浏览器或360、谷歌、火狐浏览器浏览本站。
3、有任何下载问题,请联系微信客服。
扫描下方二维码,添加微信客服
1. 重点:句型 How much is it? It’s ...yuan .
2. 难点:运用本课学习的句型,在真实的情境中进行购物活动。
教具准备
多媒体课件,教材备用的钱、以及实物:水果、水、牛奶、文具、玩具类等可以参加义卖活动的物品。
教学过程
Step1: Warming-up
1. Greeting
T: Class begins、Hello, boys and girls. How are you today?
Ss:I’m Fine. Thank you, And you ?
T:I’m great. Ok. Let’s say a chant and do some actions. Are you ready?
Ss: Yes. I’m ready.
2、Say and do chant
Make a cake
Make a cake
Put it in the pan.
Make a cake
Make me a cake
As fast as you can Step2: Leading in
(1).Show a cake.Then say:How beautiful the cake.I want to eat. Do you want? Let’s go to buy it.接着教授单词buy,并用We can buy...练习
(2).How to say when we are buying things.(多少钱)
引出How much...,并教授How much...
Step3: Text learning
1. Learn activity1
T: Today is Amy’s birthday. Please guess .What will her mother buy ? Cake,fruit or flower...当学生猜出flower时,教授单词flower.And ask them: How much is it ? Let’s have a look. (适时板书课题)
(1).播放活动1的动画录音,让学生边听边理解图意。再次播放动画录音,请学生逐图跟读,模仿其语音语调。Then answer: How much is it? 学生回答It’s...yuan.
(2).练习句型 How much is it ?
A. 多媒体展示上一节课学习的食物和其它常见物品及价格标签。引导学生说出食物名称及相应的价格。
B. 教师出示带有价格标签 的文具或玩具等物品向学生询问价格,练习对话。
C.再展示一些常见物品的价格,让学生运用How much is it? It’s...yuan.来问答对话。
D.同桌间使用How much is it? It’s...yuan. 来询问物品价格。师巡视。